• HEMEN ARA 0 850 885 06 16

Referanslı Bakıcı

Yoğun bir iş temposunun var olduğu günümüzde aileler için en önemli konulardan biri şüphesiz bebek ve çocuklarının bakımıdır. Bu yüzden internet ortamında sıklıkla “Bakıcı arıyorum” tarzında ilanlarla karşılaşırız. Genel anlamda çocuk bakımı çalışan ebeveynlerin hayatlarında çok mühim bir alandır. Çünkü çocuklar her aile için çok kıymetlidir. Güvenilir ve işinin ehli bir bakıcı bu manada aileler için gereklidir. İşte tam da bu noktada referanslı bakıcı kavramı gündemimize gelir. Referans, esasında tavsiye mektubu olarak bilinir. Ancak referans sözcüğü, bir kimsenin işe yarar olduğunu, kabiliyetini gösteren, daha önce çalışmış olduğu yerden verilen belge ya da bilgi anlamındadır. Referanslı bakıcı da herhangi bir bakıcıdan farklı olarak daha önceki çalıştığı yerlerden olumlu referans alan bakıcı olarak tanımlanır.

Neden Referanslı Bakıcı?

Referanslı bakıcıilanları araştırılırken bakıcının niteliği bütün aileler tarafından göz önünde bulundurulan ilk kriterdir. Her aile gözlerinin bebeği yavrularını güvenilir, emin ellere teslim etmek ister. Referanslı bakıcı, daha önce çalıştığı aileler ya da kişiler tarafından gönül rahatlığıyla tavsiye edilebilecek nitelikte olan bakıcıdır. Artık günümüzde çocukları için bakıcı arayan pek çok aile, bakıcıların referansına dikkat etmekte ve bakıcıların hangi niteliklere sahip olduğu hususunda hassas davranmaktadır. Bu manada aileler için avantajlı olan bir bakıcı olmasının nedeni, arayan ailelerin bakıcıdan ziyade onun çalıştığı kişiler ile görüşmesi daha objektif ve sağlıklı bilgi almasına yardımcı olur.

Referanslı bakıcı, elbette pek çok bakıcı arayan aile için avantajlı bir seçenektir; ancak bunun yanında aileler bakıcı ile yüz yüze görüşmeyi de ihmal etmemelidir. Çünkü bebeklerini, çocuklarını emanet edecekleri bakıcı ile mülakat adını verdiğimiz bir ön görüşme yapılması gönül rahatlığı için önemlidir. Ailelerin beklentilerini açık ve net bir biçimde bu görüşmede dile getirmeleri gerekir. Ayrıca referanslara ilaveten bakıcının kişisel özellikleri, uyumu, samimiyeti, sevecenliği gibi konular da objektif bir görüşme esnasında gözlemlenebilir.  Referanslı bakıcı ön görüşmesinde bu hususlara dikkat edilmesinde yarar vardır.

3 yorumlar

  1. en degerli varliklarimizi emanet etmek kolay olmasa gerek bende bir anneyim cok iyi anliyip hak veriyorum

  2. Siz çocuk bakıcısı arıyor musunuz?

Bir Cevap Yazın

*