• HEMEN ARA 0 850 885 06 16

Yatalak Hasta Bakıcısı

Hayatın insanlara neler getireceğini kimse bilemez. Her sağlıklı insan, hayatında beklenmeyen rahatsızlık ya da kazalarla karşılaşabilir. Hiç istenmeyen felç, sakatlık, engel ve benzeri bir durum ortaya çıkarsa maalesef yatağa bağımlı hayatı devam ettirmek zorunda kalabilir. Bundan dolayı da hastaya bakacak mutlaka bilgili ve ilgili birinin olması gerekmektedir. Yakınlarından sürekli hastaya bakabilecek durumda olmayan pek çok kişi, yakınları ve akrabaları için yatalak hasta bakıcısı aramak durumunda kalırlar.

Peki, yatalak hasta bakıcısı kimdir? Yaşlılar başta olmak üzere çeşitli yaş grubundaki insanların ciddi bir rahatsızlık sonucunda yatağa bağımlı biçimde yaşamak zorunda kaldıkları zamanlarda onlara yardımcı olan kişilerdir.

Yatalak Hasta Bakıcısı Görevleri

Yatalak hasta bakıcısı, yatalak hastaların en büyük yardımcısıdır. Hasta bakımının en özenli olunması gereken bu dalı, çeşitli sorumlulukların yerine getirildiği bir alandır.

Yatalak hasta bakıcısı genel olarak şu vazifeleri yerine getirir:

 • Hastanın her türlü kişisel ihtiyaçlarını karşılar.
 • Hastanın öz bakım ihtiyaçlarını karşılar.
 • Hastanın ilaçlarını belirlenen zamanda verir.
 • İhtiyaç durumunda hastanın basit şekilde şeker ve tansiyon ölçümünü gerçekleştirir.
 • Hastanın durumu kötüleştiğinde ambulans ve doktor çağırır.
 • Hastaya karşı sorumlu olduğu kişilere hastaya dair düzenli bilgilendirme yapar.
 • Hasta yakının hastayla ilgili isteklerini düzenli biçimde yerine getirir.

Her işi her kişi yerine getiremez. Her işin gerektirdiği çeşitli karakteristik özellikler bulunur. Yatalak hasta bakıcısı, yukarıda ifade edilen sorumlulukları yerine getirecek vasıflara sahip kişidir. Ancak yaşlı hasta bakıcısı olan kişilerde olumlu insani vasıfların gelişmiş olması gerekir. Olumlu insani vasıflar ile sabır, fedakârlık, hoşgörü, iyi niyet, anlayış gibi temel değerler kastedilir. Bunun yanında yatalak hasta bakıcısıbelirlenirken referans olabilecek kişi ya da kurumların bilgisine başvurulması tavsiye edilir. Hasta yakının işe alırken yapacağı bir ön görüşmenin yanında olumlu referansların varlığı da yaşlı hasta bakıcı seçiminde önem teşkil eden bir husustur.

19 yorumlar

 1. Biz yatalak bayana bakici arıyoruz,Almanyada
  Yatili olarak. Vize problemi olmayan

 2. Serdar koralp
  says:

  Hastanede yatan hasta için genelde gece kalacak erkek hasta bakıcı arıyorum haftanın belirli günleri olabilir yattığı süre boyunca bakacak gündüz eşi refakat edecek.

 3. Annem felç geçirdi şu anda evde bakımını üstlenecek gece kalacak bayan bakıcı arıyoruz,kendinde fakat hortumla suni besleniyor sadece onunla ilgilenecek başka iş yapmasına gerek yok,yanında kalsın gerekli beslemesini ve temizliğini temizliğini yapsın yeterlidir.

 4. Selam bn yatalak hasta bakmak istiyorum izmir karsiyaka civarinda

 5. Fatma Karaarslanoglu
  says:

  Evde hastanın her konuda sağlık sorununa yonelik profesiyonel destek özel hemşire olarak hizmet verilir.Izmir Karşıyaka cıvarı tercih edilir.

 6. Evde hastanın her konuda sağlık sorununa yonelik profesiyonel destek özel hemşire olarak hizmet verilir.Doküz eylül üniversite hastanesinden yeni emekli oldum.Çift fatandaşliğim var.Izmir Karşıyaka cıvarı tercih edilir.

 7. Didimde evde hasta bakıcı arıyoruz

Bir Cevap Yazın

*